Kako bi partnerstvo na polju obrazovanja odraslih funkcionisalo na dugoročan i održiv način, jačanje kapaciteta partnera ključno je u tom procesu. DVV International – Ured za Bosnu i Hercegovinu je aktivnostima u 2021. godini doprinio strukturalnom i kadrovskom jačanju obrazovanja odraslih u relevantnim institucijama u Bosni i Hercegovini. Aktivnosti su podrazumijevale unaprjeđenje rada i saradnje svih relevantnih aktera.
Aktivnostima je obuhvaćeno pet kantona Federacije BiH (Unsko-sanski kanton, Bosansko-podrinjski kanton Goražde, Kanton Sarajevo, Tuzlanski kanton i Županija Zapadnohercegovačka) i entitet Republika Srpska.
Ova aktivnost namijenjena je ključnim akterima u oblasti obrazovanja odraslih u Bosni i Hercegovini. To podrazumijeva predstavnike: ministarstava obrazovanja, rada i finansija sa različitih nivoa, pedagoških zavoda, organizatora obrazovanja odraslih (škole – javne i privatne, univerziteti, nevladine organizacije), razvojnih agencija i poslodavaca.
Teme održanih webinara:
Cilj radionice bio je upoznati učesnike sa različitim modelima finansiranja obrazovanja i učenja odraslih, kao i educirati ih o značaju i načinu podjele odgovornosti za kreiranje politike obrazovanja odraslih, naročito u domenu finansijskih pitanja. Jedan od ciljeva bio je i naglasiti potrebu uključivanja različitih socijalnih partnera i stakeholdera u finansiranje sistema obrazovanja odraslih. Predavač-trener na seminaru je bila prof. dr. Katarina Popović, generalni sekretar Međunarodnog vijeća za obrazovanje odraslih ICAE, redovna profesorica na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu te članica Međunarodne Kuće slavnih u obrazovanju odraslih.
Dvodnevna obuka u trajanju od 16 sati je namijenjena stručnim saradnicima/savjetnicima i pomoćnicima ministara za obrazovanje odraslih. S obzirom na okolnosti pandemije ali i brzorastuće tehnologije, digitalna kompetencija je postala ključna za prevazilaženje krizne situacije. Ona predstavlja jednu od osam ključnih kompetencija cjeloživotnog učenja i odnosi se na pouzdanu upotrebu cjelokupnog raspona digitalnih tehnologija za informacije, komunikaciju i za rješavanje osnovnih problema u svim aspektima života. Opšti cilj obuke je razvoj i jačanje tehničkih vještina potrebnih za poslovanje u digitalnom vremenu. Obuku je uspješno završilo 18 polaznika.
Opći cilj obuke bio je osposobiti polaznike za razumijevanje bazičnih pristupa u razvoju programa za obrazovanje odraslih i razvijanje kompetencija za izradu, strukturiranje i procjenu programa za obrazovanje odraslih usmjerenog na ishode. Sadržajem obuke su obuhvaćeni svi koraci u razvoju programa za obrazovanje odraslih (specifikacija rada, specifikacija učenja, specifikacija uslova učenja i specifikacija evaluacije i ocjenjivanja) kao osnova za definisanje odgovarajućih standarda. Obuku su realizovali prof. dr. Šefika Alibabić i prof. dr. Jovan Miljković sa Katedre za andragogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
DVV International - Ured za Bosnu i Hercegovinu otvoren je u junu 2000. godine.