DVV International – Ured za Bosnu i Hercegovinu u saradnji sa Privrednom komorom Kantona Sarajevo i Centrom za promociju civilnog društva – CPCD organizuju obuku „Akademija za izradu EU projekata“. Obuka je namijenjena za predstavnike organizatora obrazovanja odraslih u Kantonu Sarajevo. Obuka će se realizirati u periodu mart - maj 2024. godine. . Uvodnu riječ ispred DVV Internacionala imala je direktorica Dženita Džano, gdje je naglasila važnost ove obuke i poželjela sreću svim polaznicima obuke.
Činjenice da je pokretač i neophodan resurs u bilo kakvim aktivnostima upravo novac, potakla je ideju realizacije obuke kojom će predstavnici organizatora obrazovanja odraslih ojačati svoje kompetencije u izradi EU projekata. Razlog tome je činjenica da je u Bosnu i Hercegovinu prošle godine stiglo preko 650.000.000 € donatorskih sredstava. U komunikaciji sa predstavnicima organizatora, jasno je vidljivo da samo mali broj njih „povlači“ donatorska sredstva iz Evropske Unije, što zapravo znači mnoštvo propuštenih prilika. Upravo sve ove činjenice jasno ukazuju potrebu za unapređenjem vještina i kompetencija izrade projektnih prijedloga, kojima svih organizatori mogu osigurati značajan iznos sredstava. Dodatna sredstva značila bi dodatne programe, kupovinu opreme, promociju samih organizatora, ali i mnoge druge stvari koje putem fondova Evropske Unije mogu dobiti. Time bi se zasigurno ojačala njihova konkurentnost što jedan od ciljeva kojima zajedno stremimo.
Kada govorimo o samoj obuci, treba naglasiti kako je ovo javno važeća obuka- Po uspješnom završetku obuke polaznici će dobiti javno važeća uvjerenja, ali i ono možda još važnije znanje i set vještina za izradu EU projekata. Obuka traje ukupno 120 sati (60 sati nastave u učionici i 60 sati rada kod kuće), a uz višemjesečno učenje polaznici/ce dobijaju i mentorsku podršku tokom edukacije i 6 mjeseci nakon edukacije.
Cjelokupni nastavni plan i program je podijeljen u tri primarne cjeline:
1. Metode i tehnike kvalitativne i tehničke pripreme projektnih prijedloga;
2. Pisanje i razrada projektnog prijedloga prema EU standardima;
3. Priprema budžeta i primjena EU finansijskih procedura.
Predavači na obuci su iskusni eksperti na polju pisanja, ali i implementacije EU projekata, koji zasigurno mogu podijeliti znanje i pozitivne prakse sa polaznicima obuke. Jučerašnji I modul obuke, započeli su Aida Daguda – direktorica CPCD-a i Adnan Mević - projektni menadžer i menadžer interne kvalitete, a pored njih tu će biti Lejla Mijović – finansijska menadžerica i Dajana Cvjetković – programska menadžerica.
Obuci će prisustvovali predstavnici: JU Srednja škola za saobraćaj i komunikaciju, Ustanova za obrazovanje odraslih „Nova zanimanja“, UNSA Filozofski fakultet, Privredna komora KS, JU Srednja Građevinsko geodetska škola, Dizart d.o.o. - Podružnica Edukativna radionica Dizart, Centar za edukaciju i istraživanje „Nahla“, SC „Hadžići“, Udruženje građana „Nešto više“, Centrotrans d.d.